RSS

Kentsel Dönüşüm Hakkında

09 Eyl
Ülkemizde geçtiğimiz yıl başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları ile eski ve çürük binalar yenilenmekte ve depremlere karşı daha dayanıklı ve daha modern binaların yapılması amaçlanmaktadır. Özellikle yoğun deprem bölgesinde bulunmakta olan ülkemizde geçirdiğimiz büyük depremlerde yaşanan can kayıplarını en aza indirgemek ve insanın canını korumayı daha ön plana çıkaran bir kentsel yaşam oluşturabilmek için kentsel dönüşüm tamamen gerekli hatta geç kalınmış bir uygulamadır.
Kentsel Dönüşümün Amacı Nedir?
Kentlerdeki sorunlu ve büyük riskler taşımakta olan alanların belirlenmesi ve daha sonra insan yaşamına önem veren ve daha kaliteli yaşam standartlarının olduğu yaşam alanları oluşturabilmek amacı ile gerçekleştirilmekte olan bir dev projedir. Özellikle kentlerdeki yoğun nüfusun ve çarpık kentleşmenin yaratmış olduğu sorunlar başta deprem olmak üzere doğal afetler ve diğer sorunlara yol açabilmektedir.

Yapılan denetlemeler neticesinde hazırlanan deprem risk raporları doğrultusunda kentlerdeki bu dev dönüşüm hareketi daha sağlıklı yaşam alanlarının ortaya çıkarılabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu dönüşüm hareketi tamamen bir plan çerçevesinde yapılmaktadır. Bu sayede kentlerde riskli alan olarak belirlenmiş olan bu bölgelerde yaşamakta olan vatandaşların mağduriyet yaşamadan bu geçiş sürecini atlatabilmeleri için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisi de bu konuda vatandaşlara büyük bir yardım sağlamaktadır. Bakanlık tarafından faiz oranları yarı yarıya indirilen kentsel dönüşüm kredisi çok uygun şartlarda alınabilmekte. Başvuru için anlaşmalı bankalara deprem risk raporu ve gerekli diğer evraklarla gitmek gerekli.
 

2 responses to “Kentsel Dönüşüm Hakkında

 1. Ilhan Ucer

  Eylül 10, 2013 at 02:29

  Proje güzel dediğin gibi geç bile kalındı ama hemen bir rant yaratıldı bu yaşamsal konuda bile. Eski dökük bir ev satılık yazısı var soruyorsun ederinin 3 misli fiyat biçilmiş. Neden çünkü kentsel dönüşğüm bölgesinde ve ileride değeri artacak. Bu millet nasıl bu hale geldi bilemiyorum.

   
 2. Gülden GÜL

  Eylül 11, 2013 at 17:47

  Türkiyede kentsel dönüşümün kavramı değişti, kimlere rant saglayacagı konuşulmaktan öteye geçmiyor.

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: